Sellest õppeaastast on Lihula Gümnaasium KiVa koolide liige. Mis on KiVa ning milliseid tegevusi see kaasa toob, saate teada alljärgnevalt. 12. klassi õpilane Meldoy Villers viis läbi intervjuu meie kooli KiVa-tiimi juhi õpetaja Tauno Mihklepaga.
Mida tähendab KiVa kool?
KiVa kool tähendab kiusamise vastu ja kasutatakse ka kiusamise vaba kool. See tähendab, et kool soovib olla veelgi parem paik kogu kooliperele, kus igaühel on olla veel turvalisem ja parem. KiVa kool oskab rohkem märgata ja toetada õpilasi, kes puutuvad kokku kiusamisega. KiVa kooli personal omab oskusi, kuidas sekkuda ja lahendada paremini kiusamisjuhtumeid. KiVa koolis märkavad ka lapsed rohkem enda ümber teisi õpilasi, kes vajavad rohkem tuge ja teavad ka, kuidas vajadusel sekkuda kiusamise korral. KiVa koolis tegeletakse kiusamisega järjepidevalt ja toetudes Soome haridusteadlaste poolt välja töötatud metoodikale.
Mis on selle programmi eesmärk?
Programmi eesmärgiks on õpetada kogu kooliperele sallivust ja hoolivust. Programmi jooksul õpetatakse kooliperele oskusi, kuidas rohkem märgata ja toetada üksteist. Programm annab teadmised ja oskused, kuidas toime tulla kiusamisega, selle märkamisega, sekkumisega ja ka lõpetamisega. KiVa programm annab tööriistad, mis aitavad kiusamisega tegeleda süsteemsemalt ja rohkem järjepidevalt.
Miks otsustasime selle programmiga liituda?/Kuidas kool sellega liitumiseni jõudis?
Kool otsustas liituda KiVa programmiga, et kooli pädevus tegeleda kiusamisega oleks veelgi efektiivsem. KiVa programm aitab muuta kiusamisega tegelemise järjepidevamaks ja tõhusamaks. Kooli liitumist KiVa programmiga vedas kooli juhtkond, ning lisaks on koolis moodustatud viie liikmeline KiVa meeskond, kes on koolitatud SA Kiusamisvaba Kool poolt. KiVa tiimi liikmed on toeks igapäevaselt nii õpilastele kui ka koolipersonalile ja ka lastevanematele.
Kellele see rakendub?/Mida see muudab?
KiVa programmi on kaasatud kogu kool – õpilased, õpetajad, muu personal ja ka lapsevanemad. Eesmärk on ühise koostöö tulemusena muuta kooli keskkond veelgi sõbralikumaks ja toetavamaks. KiVa programm muudab nii õpilased kui ka täiskasvanud teadlikumaks kiusamise osas. Teadlikkuse kasvades tõusevad ka märkamise näitajad, mis omakorda viib kiirema ja parema sekkumiseni kiusamise osas. Kiirem ja tõhusam sekkumine aitab vähendada ohvrite kannatusi ning muuta ka kiusajate käitumist.
Millist tööd teeme igapäevaselt, et kiusamist vähendada?
Kiusamise vähendamiseks ja sallivuse ning hoolivuse kasvatamiseks toimuvad meie koolis 1.-9. klasside õpilastele väärtuskasvatuse tunnid, kus õpitakse läbi erinevate teemade ja meetodite abil, kuidas märgata enda ümber kiusamist ja millised on võimalused sekkumiseks. Väärtuskasvatuse tunnid viiakse sel õppeaastal läbi KiVa programmi kaudu saadud õppematerjalide abil. Igale kooliastmele on olemas sobilikud õppemoodulid, mille järgi klassijuhatajad saavad KiVa tunde läbi viia. Need õppematerjalid on koostatud Soome haridusteadlaste poolt ja on saanud teadusliku kinnituse, et KiVa meetodid aitavad võidelda kiusu vastu ja vähendada seda. Õppematerjalides on selged juhised õpetajatele, kuidas erinevaid teemasid käsitleda ning jätab ka võimalused õpetaja loovusele. Järgnevatel aastatel hakkavad KiVa tunnid olema kooliastme alguse klassides, kuid jätkuvad väärtuskasvatuse tunnid igas põhikooli klassis. Väärtuskasvatuse tunnid on moodus õpetada lastele teadmisi ja anda edasi oskusi, kuidas olla parem kaaslane ja ühiskonna liige.
Kuidas õpilane end ise aidata saaks?
Õpilast aitavad teadmised, mida KiVa programmi kaudu omandab. Saadud oskused hõlbustavad õpilase toime tulemist kiusuga ning annab juurde julgust kiusamist märgata, sellest teavitada ja ka vajadusel teisi kaitsta. Õpilasele on abiks tema toetavad sõbrad ja ka kõik koolis olevad täiskasvanud ning kodu. Kiusamisest tuleb alati teavitada. Selleks tuleb pöörduda mõne täiskasvanu poole ja saab saata ka kirja KiVa tiimile. Lihula kooli KiVa tiimi meiliaadress on kiva@lihula.edu.ee.
Pildi Lihula Gümnaasiumi KiVa-tiim:
esimene rida (vasakult) Ruth Kalde, Hilje Tammaru, Triin Pärnpuu, teine rida (vasakult): Tauno Mihklepp, Grete Poopuu