Mis on märss ja lähker? Miks oli igal karjapoisil taskus nuga? Millega tegeleb Mahlametsa OÜ? Neile ja veel paljudele muudele küsimustele said 4.klassi õpilased vastused 30.aprillil toimunud õppekäigul.
Esimene peatus tehti Mahtra Talurahvamuuseumis. Kuulasime perenaise selgitusi Mahtra ülestõusu, selle põhjuste ja tagajärgede kohta. Poisid uudistasid vanu relvi ja tööriistu, tüdrukud tekke ja rõivaid. Eraldi vitriinidesse oli välja pandud erinevaid välgumihkleid, vigurküünlaid ja vanu kommi- ning šokolaadipabereid.
Edasi viis tee Atla-Eeru vanasse rehetarre, kus perenaine tutvustas heinateo ja piimaga seotud vanaaegseid töövahendeid: vikatit, luisku, reha, lüpsikut, võimasinat, kibu, võikarpi jne. Soovijad lüpsid “lehma” ja tegid võid. Mängiti teemakohaseid mänge. Enne äraminekut pakuti meile sooja karaskit koos endavalmistatud võiga ja kuuma teed.
Mahlametsa Osaühingus tehakse erinevaid mahlu, glögisid ja käsitööjäätiseid. Osaühingu perenaine tutvustas meile tootmisprotsessi ja masinaid. Saime teada, et külmutatud ja ülessulatatud marjad annavad välja palju rohkem mahla kui värsked. Mahlasid kuumutatakse 79- 80° juures- siis jäävad mahlas olevad vitamiinid alles. Teisel korrusel asuvas toas saime toodangut maitsta. Kui jäätistest kuulutati kõige paremaks Mojito, siis mahlade osas läksid arvamused lahku- kes eelistas mee-õuna, kes maasika-õuna, kes hoopis troopilisi mahlu.